• REGULAMIN ORGANIZACJI WYCIECZEK SZKOLNYCH

        •  

          Podstawa prawna:

          Ustawa z dnia 7 września 1991 r o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2572 z późn. zm.)

          Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki ( Dz. U. nr 135, poz. 1516).

          Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i nie publicznych szkołach i placówkach ( Dz. U. nr 6, poz. 69 2003 r.).

          Załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 roku określa warunki bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne ( Dz. U. nr 57, poz. 358).

          Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2001 roku w sprawie uprawiania alpinizmu ( Dz. U. nr 145, poz. 1624).

          Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 19 lutego 1997 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków, jaki muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży, a także zasad jego organizowania i nadzorowania ( Dz. U. nr 18, poz. 102).

          Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dna 12 września 2001 roku w sprawie szczegółowych zasad i warunków działalności w dziedzinie rekreacji ruchowej ( Dz. U. nr 101, poz. 1095).

          Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 28 czerwca 2001 roku w sprawie przewodników turystycznych i pilotów wycieczek ( Dz. U. nr 72, poz. 752).

           

          1. Wycieczki i inne formy turystyki są integralną formą działalności wychowawczej szkoły, organizowaną w celu:

          a) poznawania kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii,

          b) poznawania kultury i języka innych państw,

          c) poszerzania wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego,

          d) wspomagania rodziny i szkoły w procesie wychowania,

          e) upowszechniania wśród dzieci i młodzieży zasad ochrony środowiska naturalnego oraz umiejętności korzystania z zasobów przyrody,

          f) podnoszenia sprawności fizycznej,

          g) poprawy stanu zdrowia dzieci i młodzieży pochodzących z terenów zagrożonych ekologicznie,

          h) upowszechniania form aktywnego wypoczynku,

          i) przeciwdziałania patologii społecznej,

          j) poznawania zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach.

          2. Formy działalności turystyczno – krajoznawczej. Krajoznawstwo i turystyka może być organizowana w ramach zajęć lekcyjnych, pozalekcyjnych oraz pozaszkolnych. Wycieczki    i imprezy szkolne mogą odbywać się w następujących formach:

          a) wycieczki przedmiotowe - inicjowane i realizowane przez nauczycieli w celu uzupełnienia programu nauczania, w ramach danego przedmiotu lub przedmiotów pokrewnych

          b) wycieczki krajoznawczo-turystyczne, w których udział nie wymaga od uczestników przygotowania kondycyjnego i umiejętności specjalistycznych,

          c) wycieczki turystyki kwalifikowanej i obozy wędrowne, w których udział wymaga od uczestników przygotowania kondycyjnego i umiejętności specjalistycznych oraz posługiwania się specjalistycznym sprzętem,

          d) imprezy krajoznawczo-turystyczne i turystyki kwalifikowanej takie jak: biwaki, konkursy, turnieje, rajdy, rejsy, spływy, zloty

          e) imprezy wyjazdowe - związane z realizacją programu nauczania takie jak szkoły:"zielone", "zimowe" i "ekologiczne".

          3. Wycieczki i inne imprezy krajoznawczo – turystyczne powinny być dostosowane do wieku, zainteresowań i potrzeb ucznia, ich stanu zdrowia, sprawności fizycznej. Organizując    wycieczki należy kierować się następującymi zasadami:

          a) uczniowie klas I – III uczestniczą przede wszystkim w wycieczkach  przedmiotowych i krajoznawczo – turystycznych na terenie najbliższej okolicy, swojego województwa, czy też regionu geograficznoturystycznego;

          b) uczniowie klas IV – VIII uczestniczą w wycieczkach przedmiotowych,  krajoznawczo– turystycznych na terenie swojego województwa, regionu geograficzno –turystycznego, a następnie całego kraju;

          c) uczniowie klas I – III mogą uczestniczyć w wycieczkach 1 – dniowych;

          d) uczniowie klas V - VIII mogą uczestniczyć w wycieczkach 1 lub 2 -dniowych;

          e) wycieczki piesze nizinne i podgórskie (teren do wysokości 600 m n.p.m.), powinny być organizowane dla uczestników od lat 12, przy uwzględnieniu 3-5 godzin dziennego marszu;

          f) w wycieczkach rowerowych powinni brać udział uczniowie, którzy ukończyli 12 lat i posiadają kartę rowerową;

          g) długość trasy i tempo należy dostosować do możliwości najsłabszego uczestnika;

          h) w wycieczkach turystyczno-krajoznawczych nie mogą brać udziału uczniowie, w stosunku, do których istnieją przeciwwskazania lekarskie

          i) uczniowie niepełnosprawni, o ile nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, mogą brać udział w wycieczkach i imprezach, a organizatorzy tych wycieczek i imprez powinni zapewnić im warunki odpowiednie do specyficznych potrzeb wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności,

          4.  Zgody na przeprowadzenie wycieczki udziela dyrektor szkoły lub upoważniona przez         niego osoba.

          5.  Jeżeli wycieczka przedmiotowa ma odbyć się podczas planowej lekcji danego przedmiotu     należy zgłosić dyrektorowi lub jego zastępcy zamiar wyjścia poza teren szkoły, a następnie     odnotować fakt przeprowadzenia wycieczki w dzienniku lekcyjnym

          6.  Wycieczkę lub imprezę przygotowuje się pod względem programowym i organizacyjnym, a następnie informuje się o podjętych ustaleniach, a w szczególności o celu, trasie, harmonogramie, regulaminie.

          7.  Program wycieczki lub imprezy organizowanej przez szkołę, listę uczestników, imię i nazwisko kierownika oraz liczbę opiekunów zawiera karta wycieczki lub imprezy, którą zatwierdza dyrektor.

          8.  Za nieprzestrzeganie przez uczniów regulaminu wycieczek szkolnych i wynikające z tego szkody materialne, odpowiedzialność finansową ponoszą rodzice (prawni opiekunowie).

          9.  Wycieczki powinny rozpoczynać się i kończyć przed budynkiem szkoły, skąd uczniowie udają się do domu; po godzinie 21.00 – wyłącznie pod opieką rodziców.

          10. Przed wyruszeniem na wycieczkę należy pouczyć jej uczestników o zasadach bezpieczeństwa i sposobie zachowania się w razie nieszczęśliwego wypadku. Podczas wycieczek należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

          11. Opiekunowie powinni sprawdzać stan liczbowy uczestników przed wyruszeniem z każdego miejsca pobytu, w czasie zwiedzania, przejazdów oraz po przybyciu do punktu docelowego.

          12. Nie wolno zatrzymywać się w czasie jazdy autobusem w celu wysadzenia dzieci.

          13. Udział uczniów w wycieczce (z wyjątkiem wycieczki przedmiotowej, odbywającej się w ramach zajęć lekcyjnych) wymaga pisemnej zgody rodziców albo opiekunów prawnych, którzy powinni przed jej rozpoczęciem pokryć koszty związane z udziałem w niej ich dziecka. Uczeń, który nie dostarczył pisemnej zgody rodziców na wyjazd, nie może być uczestnikiem wycieczki.

          14. Zabrania się prowadzenia wycieczek podczas burzy, śnieżycy, gołoledzi.

          15. Podczas wyjazdów zagranicznych każdy uczestnik musi obowiązkowo posiadać ubezpieczenie od kosztów leczenia.

          16. Zasady opieki i bezpieczeństwa podczas wycieczek i imprez turystyczno -  krajoznawczych

          1) Opiekę nad uczniami biorącymi udział w wycieczce sprawuje kierownik i opiekunowie.  

          2) Na wycieczce przedmiotowej lub turystyczno – krajoznawczej poza teren szkoły w obrębie tej samej miejscowości, bez korzystania z środków lokomocji opiekę powinna sprawować co najmniej jedna osoba nad grupą 30 uczniów.

          3) Na wycieczce przedmiotowej lub krajoznawczo – turystycznej udającej się poza teren szkoły przy korzystaniu z publicznych środków lokomocji, ewentualnie udającej się poza miejscowość będącą siedzibą szkoły opiekę powinna sprawować jedna osoba na 15 uczniów.

          4) Na wycieczkach rowerowych opiekę powinna sprawować jedna osoba na 10  uczniów.

          5) W czasie zajęć i imprez żeglarskich oraz spływów kajakarskich opiekę powinna sprawować jedna osoba na 10 uczniów.

          6) Organizując wycieczkę autokarową należy przestrzegać następujących zasad:

          a) do przewozu dzieci i młodzieży należy wykorzystać tylko sprawne i dopuszczone do przewozu osób pojazdy;

          b) liczba uczestników wycieczki nie może przekroczyć ilości miejsc siedzących w autokarze;

          c) miejsca przy drzwiach powinny zajmować osoby dorosłe;

          d) przejścia w autokarze powinny być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji;

          e) w czasie jazdy dzieci nie mogą: spacerować po autokarze, stawać na siedzeniach, wychylać się przez okna;

          f) w trakcie jazdy należy organizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek. Postoje te mogą być organizowane tylko w miejscach do tego  przeznaczonych. Czas jazdy uzależniony jest od wieku uczestników i rodzaju wycieczki;

          g) należy pamiętać, aby po każdej przerwie w podróży dokładnie sprawdzić stan liczebny dzieci.

          17. Dyrektor szkoły wyznacza kierownika i opiekunów wycieczki lub imprezy spośród  pracowników pedagogicznych szkoły o kwalifikacjach odpowiednich do realizacji określonych form krajoznawstwa i turystyki.

          18. Kierownikiem wycieczki lub imprezy może być także inna, wyznaczona przez dyrektora  szkoły, osoba pełnoletnia, która:

          a) ukończyła kurs kierowników wycieczek szkolnych,

          b) jest instruktorem harcerskim,

          c) posiada uprawnienia przewodnika turystycznego, przodownika lub instruktor turystyki kwalifikowanej.

          19. Kierownikiem imprezy turystyki kwalifikowanej może być osoba posiadająca uprawnienia bądź stopień trenera lub instruktora odpowiedniej dyscypliny sportu. Opiekunem wycieczki lub imprezy może być nauczyciel albo, po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły, inna pełnoletnia osoba.

          20. Kierownikiem lub opiekunem uczniów biorących udział w wycieczce lub imprezie zagranicznej może być tylko osoba znająca język obcy w stopniu umożliwiającym porozumienie się w kraju docelowym, jak również w krajach znajdujących się na trasie planowanej wycieczki lub imprezy.

          21. Przy organizacji zajęć, imprez i wycieczek poza terenem szkoły lub placówki liczbę opiekunów oraz sposób zorganizowania opieki ustala się, uwzględniając wiek, stopień rozwoju psychofizycznego, stan zdrowia i ewentualną niepełnosprawność osób powierzonych opiece szkoły lub placówki, a także specyfikę zajęć, imprez i wycieczek oraz warunki, w jakich będą się one odbywać.

          22. Obowiązki kierownika wycieczki:

          a) opracowanie programu i harmonogramu, przygotowanie preliminarzu wydatków oraz wypełnienie karty wycieczki;

          b) zapoznanie z regulaminem i harmonogramem każdego uczestnika;

          c) zapewnienie warunków do pełnej realizacji programu i regulaminu wycieczki oraz sprawowanie nadzoru w tym zakresie;

          d) pozyskanie od uczniów pisemnej zgody rodziców (prawnych opiekunów) na udział ucznia w wycieczce;

          e) przypomnienie zasad bezpieczeństwa oraz kontrola ich przestrzegania;

          f) zapewnienie opieki i bezpieczeństwa uczestnikom wycieczki;

          g) nadzorowanie zaopatrzenia uczestników w sprawny sprzęt i ekwipunek oraz apteczkę pierwszej pomocy:

          h) organizacja transportu, wyżywienia i noclegów dla uczestników;

          i) określenia zadań opiekunom w zakresie realizacji programu;

          j) podział zadań wśród uczestników

          k) dysponowanie środkami finansowymi przeznaczonymi na organizację wycieczki;

          l) podsumowanie, ocena i rozliczenie finansowe wycieczki po jej zakończeniu wspólnie z uczestnikami.

          23. Obowiązki opiekuna wycieczki:

          a) sprawowanie opieki nad powierzonymi mu uczestnikami;

          b) współdziałanie z kierownikiem w zakresie realizacji programu i harmonogramu wycieczki;

          c) nadzór nad przestrzeganiem regulaminu, wykonywaniem przez uczestników przydzielonych zadań ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa;

          d) wykonywanie innych zadań zleconych przez kierownika wycieczki.

          24. Opiekunowie potwierdzają własnoręcznym podpisem na karcie wycieczki przyjęcie  odpowiedzialności za bezpieczeństwo powierzonych im dzieci.

          25. Dokumentacja wycieczki powinna zawierać:

          a) kartę wycieczki z harmonogramem,

          b) listę uczestników z adresem zamieszkania lub numerem kontaktowym rodziców lub prawnych opiekunów,

          c) pisemną zgodę rodziców z zobowiązaniem pokrycia jej kosztów lub potwierdzeniem wpłaty,

          d) regulamin zachowania się uczniów podczas wycieczki.

          e) dowód ubezpieczenia wszystkich uczestników wycieczki od następstw nieszczęśliwych wypadków (w przypadku dodatkowego ubezpieczenia),

          f) preliminarz finansowy wycieczki, przewidujący koszty realizacji programu oraz rozliczenie finansowe wycieczki po jej zakończeniu.

          26. Dokumentację wycieczki, o której mowa w punktach a-b, należy złożyć u dyrektora szkoły, do zatwierdzenia, na przynajmniej trzy dni przed rozpoczęciem wycieczki

          27. Wycieczki finansowane mogą być ze składek uczestników, środków Rady Rodziców lub innych źródeł.

          28. Rodzice uczniów biorących udział w wycieczce zobowiązani są do pokrycia związanych z nią kosztów, chyba, że udział w imprezie może być sfinansowany z innych źródeł.

          29. Rodzice, którzy zadeklarowali udział swego dziecka w wycieczce, a następnie deklarację tę wycofali, zobowiązani są do pokrycia strat, jakie powstały z tego tytułu.

          30. Kierownik wycieczki oraz opiekunowie nie powinni ponosić kosztów udziału w imprezie.

          31. Kierownik wycieczki odpowiada za terminowe regulowanie zobowiązań finansowych z nią związanych. O wszelkich opóźnieniach należy niezwłocznie informować dyrektora szkoły.

          32. Rozliczenia wycieczki dokonuje kierownik, określając sposób zagospodarowania nadwyżki, względnie uzupełnienia niedoboru finansowego.

          33. Dowodami finansowymi są przede wszystkim podpisane przez rodziców dzieci listy wpłat oraz rachunki, faktury i bilety wydawane przez uprawnione do danego rodzaju działalności podmioty gospodarcze – w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach mogą to być oświadczenia o poniesionym wydatku podpisane przez kierownika wycieczki oraz wszystkich opiekunów.

          34. Uczniowie, którzy nie uczestniczą w wycieczce klasowej organizowanej w dniach zajęć  szkolnych mają obowiązek brać udział w zajęciach z klasą wskazaną przez dyrektora. Listę tych uczniów w celu odnotowania frekwencji, wychowawca dołącza do odpowiedniego dziennika klasowego.

          35. Uczestnicy wycieczek powinni być objęci ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków, które mogą się zdarzyć na wycieczce. Obowiązkiem kierownika jest sprawdzenie warunków ubezpieczenia, którym objęci są obowiązkowo wszyscy uczniowie w pierwszych dniach roku szkolnego.

          36. Kierownik wycieczki może zaproponować rodzicom dodatkowe ubezpieczenie jej uczestników oraz poinformować ich o konsekwencjach braku ubezpieczenia.

          37. W razie wypadku uczestników wycieczki stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące postępowania w razie wypadków w szkołach i placówkach publicznych.

          38. Na wszelkie zmiany i odstępstwa od wyżej wymienionych punktów regulaminu musi wyrazić zgodę dyrektor szkoły.