• Życzliwość. Podaj dalej!

• 21 listopada to szczególna okazja, by zastanowić się czy jesteśmy wobec siebie życzliwi, bo dziś na całym świecie świętowany jest Dzień Życzliwości i Pozdrowień oraz dobrych uczynków. Zapoczątkowany w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych pod nazwą World Hello Day , jako odpowiedź na konflikt pomiędzy Egiptem, a Izraelem.

W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości, a prekursorem tych obchodów stał się Wrocław. Świętowanie tegorocznego Dnia Życzliwości w naszej szkole rozpoczęliśmy od samego rana. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani w kolorze żółtym- symbol radości i optymizmu. Dolny korytarz zamienił się w „Aleje Życzliwości” wypełnioną licznymi cytatami i myślami na temat serdeczności, przyjaźni i życzliwości. Każdy uczeń wchodzący do szkoły losował wyzwanie na dzisiejszy dzień dotyczący dobrych uczynków. Punktem kulminacyjnym było obdarowanie serduszkiem najbardziej życzliwą osobę w naszej szkole. W ten sposób zostały wybrane osoby Miss i Mister życzliwości. Na zakończenie p. dyrektor Katarzyna Wiaderna obdarowała wszystkich słodkościami.

Dzień Życzliwości utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

• 20 listopada- MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

Święto upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku a także Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku. To dokumenty, których celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki najmłodszym.

Prawa człowieka, wolności i prawa jednostki, nie istnieją, jeśli o nich nie wiemy. A jeśli je znamy, ale nie wiemy, jak je wykorzystać w obronie innych ludzi, to nie pomogą także nam, kiedy znajdziemy się w potrzebie. Dlatego ważne jest, by o prawach zapisanych w Konstytucji uczyć się – i to przez całe życie. Ta wiedza czyni nas silniejszymi

Nasza szkoła również włączyła się w obchody tego święta.

Uczniowie pracując w grupach stworzyli tematyczne plakaty, które przedstawiały Prawa Dziecka. Obejrzeli film edukacyjny, a na zakończenie utworzyli wielkie serce, które jest symbolem miłości- a co za tym idzie poszanowania praw drugiego człowieka!!!

• Powstanie Styczniowe - pokaz historyczny

• W dniu 15 października naszą szkołę odwiedziła grupa artystyczna Rekonstrukto, która zaprezentowała uczniom pokaz historyczny "Powstanie styczniowe". Jest to opowieść o tym jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę. Program przedstawienia obejmował wesołą lekcję historii, upamnietniającą dążenia niepodległościowe. Pokaz uzupełniły rekwiztyty: kolekcja replik broni, ekwipunek oraz uzbrojenie.

Uczniowie z zaciekawieniem oglądali pokaz. Była to dla nich bardzo ważna lekcja historii.

• Szkoła do hymnu  „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy...”
          • Szkoła do hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy...”

• Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości. Także i w naszej szkole 10 listopada 2023r. odbył się z tej okazji uroczysty apel. Rozpoczął się on od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu narodowego, włączając się po raz kolejny w ogólnopolską akcję pt. „Szkoła do hymnu”, zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

W śpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego" wzięli udział wszyscy uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły. Następnie uczniowie klas III-VI przedstawili program artystyczny, który przypomniał zebranym, że 11 listopada 1918r. był pierwszym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli i nieobecności na mapie Europy, Polska stała się samodzielnym państwem.

Dziękujemy wszystkim za udział w akcji, wspólne odśpiewanie hymnu narodowego i włączenie się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.

• Policja w szkole

• 9 listopada 2023r. naszych młodszych uczniów odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Opocznie i przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa.

• Cyrk w szkole

• Dnia 8 listopada 2023 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie cyrkowym. Ależ było śmiesznie i zabawnie.